iranhsk
18 بهمن 1401 - 13:42

فروش ۱۱۷ میلیارد تومان از املاک مازاد در همدان/ «پرشین یاقوت» باید ۱۴۰۵ تکمیل شود

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با بیان اینکه ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ جذب شده است گفت: از سال ۹۸ تا پایان دی ماه ۱۴۰۱، ۱۱۷ میلیارد تومان از املاک مازاد فروش صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، حسن پیمانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۱۰۷ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه‌های صنعتی، صنایع تبدیلی، کشاورزی و گردشگری در استان جذب شده است اظهار کرد: همکاری با سرمایه‌گذار اماراتی برای سرمایه درگردش، یک عراقی در شهر جواهرات، از عربستان در حوزه بسته‌بندی و سورتینگ و مشارکت با سرمایه‌گذار چینی بخشی از جزییات سرمایه‌گذاری خارجی در استان است.

وی با تاکید بر اینکه ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ جذب شده است افزود: در این بخش از ۳۵ میلیارد تومان تا تسهیلات خرد در حوزه‌های اشتغال و تولید پرداختی صورت گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با اشاره به اینکه این تسهیلات در سال ۱۴۰۱ اعتباری تخصیص پیدا نکرده است خاطرنشان کرد: درآمد استان نیز در سال جاری ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مصوب شده که نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشته است.

وی در ادامه به جزییات درآمد استان پرداخت و گفت: ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان توسط اداره مالیاتی و الباقی توسط دیگر دستگاه‌ها تأمین می‌شود.

پیمانی به تحقق ۹۳ درصدی درآمد استان تا پایان دی ماه اشاره کرد و افزود: استان در بحث وصول درآمد رتبه ۲۵، ۲۶ کشور است، از همین رو در لایحه بودجه ۱۴۰۲ حدود ۳۸ درصد افزایش لحاظ شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه مولدسازی نیز اقدامات درخوری صورت گرفته است یادآور شد: از سال ۹۸ تا پایان دی ماه ۱۴۰۱، ۱۱۷ میلیارد تومان از املاک مازاد فروخته شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان متذکر شد: در سال ۱۴۰۱، پنج مورد ملک جدید شناسایی شده که در مجموع با املاک سال قبل هشت ملک به فروش رسیده است.

وی با بیان اینکه در شیوه‌نامه جدید املاک مازاد همه دستگاه‌ها از جمله بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و بیمه‌ها جزو طرح پولدارسازی قرار گرفته است تصریح کرد: از این پس تمام املاک مازاد استان مشمول این طرح هستند.

پیمانی در بخش دیگر از سخنانش به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار در بستر اینترنتی اشاره کرد و گفت: هر نوع مجوز کسب و کاری از طریق سامانه درگاه ملی مجوزها ثبت می‌شود به نحوی که طی یک سال گذشته ۱۵ هزار و ۱۸۴ نفر درخواست ثبت کردند که ۶ هزار و ۳۷۰ نفر منجر به صدور مجوز شده است.

وی در ادامه از تعیین تکلیف ۳.۵ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد و گفت: ۲۰۰ هزار نفر در استان برگه سهام عدالت دارند ولی سود دریافت نکردند بنابراین در دستور تعیین تکلیف قرار خواهند گرفت، البته تعیین تکلیف سهام متوفیان در دستور است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان در پایان به وضعیت طرح پرشین یاقوت پرداخت و اضافه کرد: این طرح با ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی و اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر تا پایان سال ۱۴۰۵ باید به اتمام برسد.

پایان پیام/۸۹۰۳۳/
 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024792