iranhsk
18 بهمن 1401 - 11:35

زلزله ترکیه، گسل کرمانشاه را فعال می‌کند؟

مسؤول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه گفت: مسبب زلزله ترکیه، گسل آناتولی شرقی است که اصلا ربطی به گسل‌ زاگرس ندارد؛ این دو گسل کاملا از هم مجزا و فاصله‌ای ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر با هم دارند.

 به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، به دنبال وقوع زلزله ۷.۷ ریشتری بامداد روز گذشته در کشور ترکیه شایعاتی در فضای مجازی مبنی به تاثیرپذیری گسل‌های ایران از گسل ترکیه احتمال وقوع زلزله در استان‌های غربی ایران به خصوص کرمانشاه موجب نگرانی شهروندان شده است.

فرهاد فروزی مسؤول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه در این رابطه، اظهار کرد: مسبب زلزله ترکیه، گسل آناتولی شرقی است که اصلا ربطی به گسل‌ زاگرس ندارد؛ این دو گسل کاملا از هم مجزا و فاصله‌ای ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر با هم دارند؛ انتشار چنین شایعاتی مبنی بر احتمال وقوع زلزله در کرمانشاه تحت تاثیر گسل زلزله ترکیه نادرست و بدون پایه علمی است.

مسؤول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه با بیان اینکه امکان پیش‌بینی زلزله در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا نیز وجود ندارد و احتمال وقوع زلزله در هر لحظه امکان دارد، افزود: طبق بررسی‌های صورت گرفته از ایستگاه‌های لرزه‌نگاری استان تا بدین لحظه به دلیل زلزله ترکیه هیچ روند غیرطبیعی در زون گسل زاگرس و لرزه‌های استان مشاهده نشده است.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024322