iranhsk
18 بهمن 1401 - 18:20

حال و هوای جشنواره فیلم فجر در بیرجند/ اکران دو فیلم در اولین روز

بیرجند- دو فیلم «یادگار جنوبی» و «بعد از رفتن» در اولین روز اکران فیلم‌های بخش سودای سیمرغ چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سینماهای بیرجند اکران شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: تماشای فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای علاقمندان به این حوزه و حتی افراد دیگر همیشه لذت بخش بوده است به ویژه در مناطق دور از مرکز کشور که در زمان اکران این فیلم‌ها با تأخیر باید فیلم‌های مورد نظر شأن را در سینماهای شهرهای خود تماشا کنند.

اکران فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در استان‌های کشور کار خیلی خوبی است که سبب می‌شود علاوه بر فعالان در این حوزه، افراد دیگر هم از تماشای این فیلم‌ها به تنهایی و یا همراه با اعضای خانواده لذت ببرند.

نمایش این فیلم‌ها در سینماهای خراسان جنوبی در سال‌های گذشته همواره با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است به طوری که در بعضی از سال‌ها مردم استان موفق به دیدن فیلم‌های فجر نشده‌اند و در سال‌هایی هم این فیلم‌ها مانند سال جاری تنها در سینماهای مرکز استان اکران شده‌اند و گاهی هم اکران این فیلم‌ها را در سینما پارک قاین داشته‌ایم.

امسال ابتدا قرار بود ۱۶ فیلم از ۲۴ فیلم بخش سودای سیمرغ چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در مراکز استان‌ها اکران شوند اما در آخرین لحظات قبل از نمایش این فیلم‌ها توسط مسئولان ستاد برگزاری این جشنواره اعلام شد که ۲۱ فیلم از ۲۴ فیلم مورد نظر در سینماهای مراکز استان‌ها با هدف حمایت بیشتر در این خصوص اکران می‌شوند.

اکران فیلم‌های بخش سیمرغ چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر هرچند در تهران از چند روز قبل آغاز شده بود اما نمایش این فیلم‌ها در قالب نهمین دوره اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در خراسان جنوبی از شب گذشته در دو سینمای بهمن و فردوسی بیرجند شروع شد.

در اولین روز نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در مرکز استان در سانس اول این دو سینمای به دلیل وفات حضرت زینب (س) فیلمی بر روی پرده سینما نمایش داده نشد و دو فیلم "یادگار جنوب" به کارگردانی پدرام پور امیری و حسین دوماری و فیلم " بعد از رفتن " به کارگردانی رضا نجاتی در سینماهای مرکز استان اکران شدند.

در سینما فردوسی بیرجند برای تماشای فیلم "یادگار جنوب" که در ساعت ۱۸ با حضور فرماندار بیرجند و تعدادی از مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی روی پرده سینما نمایش داده شد، تنها تعدادی کمی آن هم از فعالان این حوزه در سالن سینما حضور پیدا کرده بودند.

"یادگار جنوب» به تهیه کنندگی مجتبی رشوند و کارگردانی حسین دوماری و پدرام پور امیری را یکی از فیلم‌های پر چهره چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر می‌دانند که از آن به عنوان "عاشقانه قابل قبول" یاد شده است.

یکی از کسانی که برای تماشای این فیلم به سینما فردوسی بیرجند آمده به خبرنگار مهر گفت: به دلیل علاقه‌ای که به حوزه سینما دارم، هر سال که فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در سینماهای بیرجند اکران می‌شود، اگر همه آنها را نبینم، حداقل برای تماشای تعدادی از این فیلم‌ها به یکی از سینماهای بیرجند می‌آیم.

به گفته وی " یادگار جنوب" به عنوان اولین فیلم جشنواره فیلم فجر که در استان اکران شد، فیلم خوبی بود که مخاطب را وادار می‌کند تا پایان، این فیلم را تماشا کند تا ببیند که نتیجه چه می‌شود.

یکی از مسئولان اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر درباره تبلیغ در این خصوص در سطح شهر بیرجند به خبرنگار مهر گفت: هر چند در نقاط اصلی شهر با نصب بنر اطلاع رسانی خوبی شده است اما این تبلیغ‌ها در بین بنرهای مختلفی که به مناسبت دهه فجر این روزها در نقاط مختلف شهر نصب شده‌اند، شاید کمتر دیده شوند.

کاظم ایمان طلب کارشناس عرصه سینمای خراسان جنوبی هم از فیلم"یادگار جنوب" به عنوان یک فیلم خوب از جهات مختلف یاد کرد.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هم به خبرنگار مهر گفت: با وجود اینکه قبل از این اعلام شده بود که ۱۶ فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر در مراکز استان‌ها اکران می‌شود برای حمایت بیشتر ۲۱ فیلم در سینماهای مراکز استان اکران می‌شوند.

سید علی زمزم افزود: فیلم‌های مورد نظر از طریق ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر در اختیار سینماهای مراکز استان‌ها قرار می‌گیرد که از ۱۷ تا ۲۳ بهمن ماه سال جاری در دو سینمای فردوسی و بهمن مرکز استان نمایش داده خواهند شد و در سال جاری مسئولان ستاد برگزاری این جشنواره با اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در سینماهای شهرستان‌های استان به دلیل هزینه‌هایی که دارد، موافقت نکرده‌اند.

زمزم با اشاره به اینکه بهای بلیط فیلم‌های جشنواره فیلم فجر ۳۵ هزار تومان است، تصریح کرد: از ساعت شش شب گذشته با اکران فیلم " یادگار جنوب" در سینما فردوسی بیرجند، اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر آغاز شد.

وی بیان داشت: مسئولان ستاد برگزاری این جشنواره تنها اجازه یک اکران سه فیلم که "کت چرمی" یکی از این فیلم‌ها است، را به ما داده‌اند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1025613